słownik technik hand made

Moje definicje technik, którymi się zajmuję ;)
Oczywiście słownik ten uzupełniam wraz z poznawaniem kolejnej techniki rękodzielniczej ;)


DECOUPAGE - technika ozdabiania przedmiotów plegająca na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej i pokrywaniu całości wieloma warstwami lakieru. Decoupage jest często nazywany techniką serwetkową. Ideą decoupage jest stworzenie iluzji, że przyklejony motyw został namalowany.


HAFCIARSTWO - metoda ozdabiania tkanin bądź filcu, polegająca na wyszywaniu na nich wzorów za pomocą igły, nici i różnego rodzaju dodatków. W zasadzie hafty dzielą się na cztery podstawowe grupy: płaskie (wykonane bezpośrednio na tkaninie), wypukłe (reliefowe), nakładane i ażurowe. Przez wieki powstało wiele różnych technik hafciarskich.


QUILLING - technika nazywana też papierowym filigranem, służąca do tworzenia ozdób z wąskich pasków papieru. Papier jest zwijany na kształ sprężyny i odpowiednio formowany przez zgniecenie zewnętrznych warstw. Quilling wywodzi się prawdopodobnie od podobnej techniki jubilerskiej - filigranu.


TECHNIKA PERGAMINOWA (potocznie nazywana PERGAMANO) - zdobienie pergaminu poprzez wytłaczanie, dziurkowanie i malowanie na nim wzorów.

Wyjaśnienie:
Nazwa PERGAMANO jest zastrzeżoną nazwą firmy Pergamano International i opatrzona znakiem towarowym. Szanując prawa autorskie do tej nazwy, na blogu będę używać określenia TECHNIKA PERGAMINOWA.


WITRAŻOWNICTWO - ozdobne wypełnienie okien, wykonane z kawałków kolorowego szkła wprawionych w ołowiane ramki. Technika witrażu wykorzystywana jest obecnie nie tylko wo ozdabiania okien, lecz także do robienia lamp, świeczników czy kolczyków. Ołowiane ramki stanowią kontur rysunku, natomiast charakterystyczne elementy figur czy rzeczy są podkreślane poprzez kreskowanie na szkle lub malowanie na nim przeźroczystymi farbami.